FB email Pinterest Insta

CZARNE HISTORIE

2014/02/22

Wieżowiec. Samotna kobieta skoczyła z dachu wieżowca. Tuż przed uderzeniem o ziemię żałowała swojej decyzji. Dlaczego?


http://www.gamesfanatic.pl/wp-content/uploads/2010/05/zestaw.jpg"Czarne historie" to gra nietuzinkowa. Nie wymaga planszy, pionków, kości. Ale wymaga wyjątkowej kreatywności i zdolności przeformułowania problemu w taki sposób, który pozwoli znaleźć rozwiązanie. Gra polega na tym, że wybrana osoba odczytuje krótki tekst znajdujący się na 1 z 50 kart, a zadaniem grupy jest zadawać takie pytania (prowadzący grę może odpowiadać tylko tak lub nie), które pozwolą odgadnąć, jak doszło do danej sytuacji lub jakie wydarzenie miało miejsce. 

Zdarzenia przedstawione w "Czarnych historiach" nie należą do oczywistych i wymagają tak zwanego myślenia lateralnego, które charakteryzuje się gotowością grającego do porzucenia pewnych sztywnych reguł stosowanych w rozumieniu otaczającego świata, patrzenia na problem z różnych stron. Oprócz tego, jak już wspomniałam, od graczy wymaga się niezwykłej kreatywności i umiejętności dostrzegania szczegółów.


Pierwsze wrażenia z gry? Niektóre historie wydają się niesamowicie nieprawdopodobne, a niekiedy rozwiązanie rozczarowuje graczy. Często gracze rezygnują z zadawania dalszych pytań, tracą początkowy zapał, szczególnie, jeśli ich pytania są nietrafione i nie przybliżają do rozwiązania zagadki. Na placu boju zostają nieliczni, a prowadzący po prostu czyta rozwiązanie znajdujące się na odwrocie karty. A szkoda, bo przecież taka gra wspaniale rozwija wyobraźnię. Niestety, sprawdza się w nielicznych kręgach, ale warto sprawdzić czy przypadkiem do takiego kręgu nie należymy :)

A teraz - rozwiązanie zagadki! Kobieta była (a przynajmniej tak jej się wydawało) jedyną osobą, która przetrwała wojnę atomową. Po roku włóczenia się niczym zagubiona dusza, zdecydowała się popełnić samobójstwo. W momencie, kiedy skoczyła z budynku, usłyszała dźwięk dzwoniącego telefonu. Gdzieś na świecie musiał być ktoś oprócz niej.

4 komentarze:

 1. Gdzie można kupić tę grę...? Muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W empiku :) Na rynku jest już kilka serii "Czarnych Historii". Unikałabym "Głupiej śmierci", bo wiele zagadek opisuje prawdziwe przypadki, o których niejeden fan internetu już słyszał ;)

   Usuń
 2. nie słyszałam nigdy wcześniej, a wygląda ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę makabryczna jak dla mnie, choć pomysł z odgadywaniem historii jest naprawdę świetny. Planszówki i różnego rodzaju quizy przeżywają u mnie renesans. Rewelacyjne na spotkania ze znajomymi :)

  OdpowiedzUsuń