FB email Pinterest Insta

FENG SHUI W KUCHNI

2014/02/04


Feng shui, jak pewnie większość z Was wie, jest starożytną praktyką planowania i aranżacji przestrzeni, której celem jest osiągnięcie harmonii z naturą. Kilka lat temu interesowałam się zasadami feng shui, a teraz wpadłam na nie poszukując wskazówek do prawidłowej aranżacji kuchni.

Podstawą planowania zgodnie z zasadami feng shui jest tak zwana siatka Bagua, która składa się z 8 równych części przedstawiających różne dziedziny życia: karierę, wiedzę, zdrowie, bogactwo, sławę, małżeństwo, dzieci oraz pomocnych ludzi. Urządzanie domu według tej siatki ma nam zapewnić harmonię oraz poprawę niepewnej sytuacji życiowej.

Siatki Bagua używamy głównie po to, aby zaaranżować całe mieszkanie, dostosować rozmieszczenie pomieszczeń oraz ustawienie mebli względem wejścia do mieszkania. Jeśli chodzi o urządzanie kuchni, to powinniśmy posłużyć się kołem pięciu żywiołów: drzewa, ognia, ziemi, metalu oraz wody. 


Kuchnia jest sercem prawie każdego domu, dlatego tak ważne jest, według feng shui, aby panowała w niej harmonia, a energia przepływała bez przeszkód. Jak tego dokonać? Najważniejsze w kuchni jest ustawienie piekarnika oraz zlewu, które symbolizują przeciwstawne żywioły - ogień i wodę, wobec czego powinny być od siebie oddalone. Dodatkowo, razem z lodówką powinny tworzyć trójkąt (woda, ogień, metal), co nie tylko wpisuje się w koło pięciu żywiołów, ale także ułatwia pracę i przepływ energii w kuchni.

Według feng shui, zlewozmywak powinien znajdować się obok okna z ładnym widokiem, aby nas wyciszać podczas pracy, blaty oraz stół nie powinny mieć ostrych brzegów, aby nie stwarzać zagrożenia, a noże powinny być zawsze schowane, aby powstrzymywały przed kłótniami. Co ciekawe, według feng shui, nasza lodówka nigdy nie powinna stać pusta, ponieważ jest to znak, że brakuje nam niezależności.

Zastanawiam się czy wśród Was są osoby, które kiedykolwiek interesowały i kierowały się zasadami feng shui podczas aranżacji swoich wnętrz. Ja pokazuję Wam projekt naszej nowej kuchni (zdjęcie główne wpisu), przy tworzeniu którego przeważały względy czysto estetyczne. Chyba podświadomie ustawiliśmy sprzęty kuchenne w odpowiednich odległościach :)

1 komentarz:

  1. Przyznam szczerze, że nigdy na kuchnię nie patrzyłam w ten sposób, ale wydaje mi się logiczne takie ustawienie :)

    OdpowiedzUsuń