FB email Pinterest Insta

SAVOIR-VIVRE: NETYKIETA

2014/02/06


Netykieta to zbiór zasad savoir vivre, które obowiązują w Internecie. Jak pewnie wielu z Was wie z własnego doświadczenia, mowa bywa źródłem nieporozumień, szczególnie ta w formie pisanej. Dlaczego? Ponieważ nie widzimy drugiej osoby, jej gestów, wyrazu twarzy, wobec czego niekiedy ciężko jest nam zrozumieć żart lub wychwycić sarkazm. Jak więc uniknąć nieporozumień i bezkonfliktowo porozumiewać się w Internecie?

Po pierwsze, chcąc napisać coś zabawnego, pamiętajmy o używaniu emotikonek. Bez nich, nasz żart może być odebrany jako złośliwa krytyka, szczególnie, jeśli rozmawiamy z kimś, kogo nie znamy osobiście. Przykłady można często znaleźć na przykład w komentarzach na blogach :) Z emotikonkami nie można też przesadzać, wystarczy jedna, aby podkreślić ton naszej wypowiedzi. Rozmowa wypełniona znaczkami może stać się męcząca dla czytającego i zniechęci go do wysyłania dalszych wiadomości.

Po drugie, ważne jest przestrzeganie zasad pisowni i ortografii. Jeżeli decydujemy się na stosowanie polskich znaków, to powinniśmy się tego trzymać przez całą wypowiedź. Brak końcówek "ą", "ę" może sprawić wrażenie, że do fanów poprawnej polszczyzny nie należymy, co wpływa na to, w jaki sposób odbierają nas inni. W końcu nie chcemy, żeby ktoś pomyślał, że język polski w szkole zdaliśmy na ładne oczy :)

Trzecia bardzo ważna zasada, to używanie dużych liter tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, na przykład podczas pisania nagłówków. Dlaczego? Ponieważ w języku internetowym duże litery oznaczają krzyk. Jeśli użyjemy dużych liter przez przypadek, warto przeprosić.

Pamiętajcie też, żeby w miarę szybko odpowiadać na wiadomości. W dzisiejszych czasach jest tyle portali i aplikacji, które pokazują naszą aktywność, więc wykręcanie się tym, że dłuższy czas bylismy offline już niewielu rozmówców przekona :)

Jeśli chcielibyście coś dodać do listy, to zapraszam do komentowania. Do następnego!

3 komentarze:

 1. Co popularne a co jednocześnie moim zdaniem powinno się wyplewiać to używanie anglowtrąceń i skrótów wszelkiego rodzaju, akronimów itp. itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że używanie akronimów nie jest grzechem, w końcu większość z nich jest nam dobrze znana i ich stosowanie nie powoduje problemów z komunikacją. Jeśli chodzi o wtrącenia anglojęzyczne, to należy zachować ostrożność, aby nie wprawić w zakłopotanie osób, które nie znają tego języka.

   Usuń
 2. *akronim to skrót utworzony z pierwszych liter całego wyrażenia (na przykład: itp. itd.)

  OdpowiedzUsuń